Többnapos kirándulásunk egyik hűvös reggelén, a meteorológiai előrejelzéseket olvasva Aranyosfőről és környékéről kissé boszankodtam, mivelhogy borus idő igérkezett és gyakorlatilag az adott nap fő programja a jégbarlang látógatása volt. Családommal tanakodtuk a megközelítés választásában és végül úgy döntöttunk, hogy egy egésznapos programmá tervezzük a barlag látógatását emiatt kocsinkat Felsőgirdán hagytuk ahonnan gyalog vágtunk neki.
Felsőgirda községben |
Ez a turisztikai látványosság amiről szó van, az idők során nagyon sok barlangkutatót, tudóst, természetkedvelőt vagy egyszerű látogatót kápráztatott el természeti jelenségével és aminek híre jóval meghaladta az ország határait. Európa második legnagyobb jégbarlangjáról van szó, az Aranyosfői jégbarlangról (román neve: Peştera Scărişoara). Az Erdélyi-szigethegység ennek az érdekes barlangnak is köszönheti nagymértékben hírét, viszont fontos megemlíteni, hogy a környék
csodái közül nem ez a legfontosabb természeti jelenség, hanem ... (de erről többet
majd egy másik beírásban)!
A nagyteremből tovább haladva elérünk a„Templom” -nak nevezett terembe ami látványosság szempontjából a barlang egyik legszebb része, ugyanis itt igen nagy mennyiségben találhatóak a csodaszép alaktalan sztalagmitok. A barlangnak elég nagy része a turisták számára zárva van, (tudományos kutatások miatt) itt található a „Katedrális” és a „Nagy Rezerváció”ahol még dominál a jég, míg lennebb a barlang alsó részében aminek össz mélysége105 méter, található a „Tündérek palótája” meg a „Coman folyosó” de ezekben a termekben már nincsen jég. A kutatók úgy vélik, hogy a barlangban felhalmozodott jégtömb akár több ezer éves is lehet.
A jégbarlang portálja (bejárata) 17m magas és 27m széles |
Az ArtDelineo blogon több Erdélyi látványosságról és nagyon sok túraleirásról olvashatsz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése